Dyrehaven
Hvordan kan vi arbejde med Dyrehaven?
Feltark
Flere materialer
Læs mere om Dyrehaven
Se hvad klasserne har lavet!
Lindegårdskolen 6.b. Naturfilm 2009
Lindegårdskolen 5.x
Parkvejskolen 5.b. Naturfilm 2008
Parkvejskolen 5.a Naturfilm 2008
Lindegårdskolen 5.a Dyrehavefilm 2008
Trongårdsskolen 5.b januar 2008. Hjorte
Trongårdsskolen 6.a hjortefilm 2008
Virum Skole 6.c september 07 Dyrehaven Naturfilm
Trongårdsskolen 5.c november 2003. Hjorte
Amalie
Caroline
Freja
Isabella
Mads
Mark Victor og Magnus
Nicolai
Sara
Susan og Denise
Xenia
Hjerte og blodårer
Nyrer
Taarbæk Skole 3. a november 2003. Pattedyr
Trongårdsskolen 4.a og b september 2003. Smådyr
Taarbæk Skole 5.a august 2003. Træer
Trongårdsskolen 6.a april 2003. Smådyr
Trongårdsskolen 5.b forår 2003. Smådyr
Links om Dyrehaven
Quiz

Fredag d.14/11 så vi en hjort, der blev opbrækket. Der var ikke nogen der kunne lide lugten, da den blev opbræket. Dorrit naturvejlederen startede med at tage tungen ud af munden på hjorten, hun tog også hjertet og leveren ud, men leveren var gået i stykker, fordi at jægeren havde skudt igennem leveren. Vi så også da Dorrit tog luftrøret og spiserøret ud på hjorten.
Hun bandt en knude på spiserøret, fordi at så kunne der ikke kommer madrester ud. der ville ikke være godt for kødet . For hjortens kød skal jo sælges.

Det vi så inde i hjorten var tungen og luftrøret, spiserøret og leveren mavesækken med de 4 maver hvor der lå græs i. Vi så hjertet og lungerne og vi så tarmene og de 2 nyrer. Det sejlede ud med blod fra den smadrende lever.

Jeg syntes det var sjovt, men det stank af prut, og så ulækkert ud, men det var alligevel interessant at se på….

Jeg syntes at dyrehaven er et dejligt sted, der er meget stille og rart at være, men der kunne godt være et eller andet som der var sjovt f.eks. nogle små klatrestativer eller noget andet til børn, der er meget rart at være jeg har det sådan at det er et sted hvor alle må være, og blive i skoven. men det har ikke ændret sig siden turen.