 |
|
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
 |
 |
Taarbæk Skole 3.a November 2003. Pattedyr |
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
 |
|  |
 |
Lærerkommentarer til: Taarbæk Skole 3.a November 2003 Pattedyr
Baggrund for valg (fagligt område / arbejdsform / produkt ) 3. klasse er en rigtig god målgruppe til at arbejde med de mindre pattedyr i Dyrehaven. Eleverne udvalgte 10 pattedyr som er oplagte for lokaliteten. De kender Dyrehaven særdeles godt, da den er en del af nærmiljøet i Taarbæk. De har alle gode erfaringer og oplevelser med observationer af mindre pattedyr på deres færden i Dyrehaven.
Hvad er der arbejdet med inden turen i Dyrehaven Eleverne vælger selv det pattedyr de vil arbejde med, og hvem de skal være sammen med. Vi laver en arbejdsplan og de går i gang med at finde litteratur på biblioteket. Der sættes 6 timer (3x2 timer) af til arbejdet med at lave faktasider.
Turen Dernæst skal vi på tur i Dyrehaven sammen med Dorrit Hansen fra Naturskolen. Formålet med turen er ikke kun at se efter ens eget pattedyr men ligeså meget at få øje på andre måde at bruge lokaliteten på. Dorrit har planlagt forskellige ting som skærper børnenes opmærksomhed bla. skal de lede efter spor, føde og efterladenskaber. De leger gættelege og meget andet som støtter deres viden om de mindre pattedyr i Dyrehaven. Vi slutter af på Naturskolen, hvor der forefindes et eksemplar af alle vores valgte pattedyr, og børnene holder et lille foredrag for hinanden. Dorrit har fanget en rødmus som vi også har stor glæde af at kigge på.
Efterbehandlingen Dorrit hjælper os med at få lagt de renskrevne faktasider ind på netognatur. Vi arbejder en hel dag i skrivestuen på Taarbæk skole, og det er en rigtig god proces for eleverne selv at være med til. Enkelte når også at lave en quiz.
Gode råde / tips til andre lærere Som ofte med sådan en form for emnearbejde, kan vi bruge meget mere tid end vi har. Da vi planlagde forløbet, var det også vores mening at lave en aftentur rundt i Dyrehaven sammen med forældrene, for at lytte og finde spor, men tiden løb fra os. Vi havde også tænkt os at lave et kort som skulle vise hvor i Dyrehaven pattedyret holdt til og hvor mange vi havde observeret inden for et bestemt tidsrum. Det kan være andre klasser vil tage den ide op, hvis de skal arbejde med mindre pattedyr i Dyrehaven. Vi kan varmt anbefale emnet og vil gerne hjælpe med gode ideer eller andet.
Kontakt: 3.klasse på Taarbæk skole 2003-04 og Kate Hold |
|
|
|