Naturskolerne.dkBookingRaadvad NaturskoleRude Skov NaturskoleGrevemosehus
Naturskolerne.dk

Aktiviteter Nyheder Find stedet Materialer Kontakt Søg
Nye muligheder for skolerne 2010-11
Nye muligheder for skolerne 2009-10
Udskoling (7.-10. klasse)
Biodiversitet - økologi, geografi, tal og IT
Brug selv Raadvad Naturskole
Bøllemosen - naturundersøgelser
Energi på kryds og tværs
Fuglelyd - fugle og teknologi
Havbiologi i Taarbæk
Helt hen i vejret
Hvad er et eksperiment?
Hvad er evolution?
Intro til naturfagligt feltarbejde
Istidsrally
Jægersborg Kultour
Kulturhistorisk mobiltelefonløb
Matematik i skoven
Mølleådalen på tværs
NATURBILLEDER – Fotografens fotosyntese
Naturfagligt projektarbejde
Natur og klima
Naturvejleder for en dag
Raadvad Ironman
Radioorientering
Rensning af spildevand
Skovøkologi
Slimdyr, systematik og naturfaglig arbejdsmetode
Snorkling ved Øresundskysten
Mellemtrin (ca. 3.-6. klasse)
Indskoling (0. - 2./3. klasse)
Friluftsliv for alle
Udeskole
Dagtilbud i Rude Skov
Grevemosehus - aktiviteter
Oversigt: Ture i Raadvad
Oversigt: Ture i Rude Skov
Oversigt: Ture andre steder

Hvad er et eksperiment?

Eksperimentet står centralt i naturfagene i udskolingen - og så er det sk... skægt at eksperimentere! Vi diskuterer eksperimentets natur, arbejdsformer og fremgangsmåder.
Eleverne planlægger og gennemfører eksperimenter, for at eftervise deres teorier om de bedste arbejdsforhold for gær og osteløbe-enzym. Udfra forsøgsresultaterne belyses generelle processer fra naturen, som vi mennesker anvender i husholdning og industri.

Klassetrin: 7.-10.

Varighed:  4 – 4½ time.

Periode: Primært december - januar

Kan turen gennemføres på egen hånd? Nej, men materialet kan jo bruges på skolen til et parallelt arrangement I selv gennemfører.

Formål: At få indsigt i hvordan vi mennesker anvender naturen processer i bioteknologi – og at det ikke er nogen ny ting! At få en bedre forståelse af naturvidenskabelig metode og tankegang.

Fagligt ophæng i skolefag: Biologi / Naturfag generelt – og til dels hjemkundskab.

Forberedelse: Hvis eleverne også tidligere har udført eksperimenter på egen hånd og men visse frihedsgrader, er det en fin ting, men ellers kræver turen ikke som sådan konkret forberedelse. Dog er det en stor fordel hvis begreber som enzymer, kulhydrater, proteiner, fedt og forbrænding er kendt.

Turens drejebog: Oplægget handler dels om verdens først ost, og hvordan bioteknologien opstod, og hvad mælk og gær er for nogle størrelser. Desuden om hvordan naturvidenskabelig arbejdsmetode ser ud. Efter oplægget sættes klassen i grupper i gang med at udføre eksperimenter dels med gær, dels med osteløbe, typisk tre grupper med hver. Efter eksperimenterne samles op i fællesskab, der spises frokost og til sidst laves boller, smør og to slags ost. Spise og rydde op.  

Læreropgaver: At bistå elvernes i deres selvstændige arbejde med at planlægge og udføre de små eksperimenter. Særligt at støtte de grupper der finder opgaven for luftig og åben.

Ideer til undervisningsforløb: Turen er et godt udgangspunkt for at arbejde videre med mere selvstændige forsøg, og temaet biotaknologi, enzymer, gensplejsning mm.

Ideer til undervisningsmaterialer: De fleste biologisystemer har et godt kapitel om emnet. Det gælder i hvert fald både Ind i biologien fra Alinea (8. klasses-bogen, kapitlet Vi bruger biologien) og Ny biologi fra Gyldendal (Bind 4, kapitlet Hvad er bioteknologi mv.)

Tilbage til overbygningsforside


At planlægge og udføre sine egne eksperimenter er en del af naturfagsundervisningen

Tilbage til overbygningsforside

Turen gennemføres kun på Raadvad Naturskole

Vi laver normalt lidt spiseligt på turen men det rækker ikke til frokost, så eleverne skal
have madpakker med.

Til turen bruger vi to arbejdsark til eksperimenterne: Gær og Ost, samt et ark med beskrivelse af Naturvidenskabelig arbejdsmetode.

    Naturskolerne.dk Tlf. 45 80 59 26 mail@naturskolerne.dk