|  |
 |
 |
Træerne omkring os
Skoven vrimler med forskellige træer, de ser alle sammen forskellige ud, har forskellig opbygning af blade, stamme, grensætning og levested. Men hvorfor er de forskellige og hvordan kender vi træerne fra hinanden. Det er det store spørgsmål som vi kommer til at arbejde med.
Klassetrin: Fra 4. klasse
Varighed: 3-4 timer alt efter klassetrin.
Periode: Primært september-oktober og maj-juli Kan turen gennemføres på egen hånd? Nej, men vi kan evt. give nogle ideer til hvordan I kan gennemføre et lign. forløb i nærheden af jeres skole.
Formål: At kunne genkende de danske skovtræer, at vide hvor de lever, samt hvorfor vi ikke kun har en slags træer i de danske skove
Fagligt ophæng i skolefag: Natur/teknik
Forberedelse: Det kommer an på, hvilket forløb turen er en del af, men det er altid en god ide at have snakket lidt om træarter på forhånd.
Turens drejebog: Vi snakker om træers opbygning, lærer at nøgle arter efter bøger og går på jagt efter de forskellige træer med gps.
Ideer til undervisningsforløb: Forløbet kan være en del at et større forløb om de danske skove og hvilke dyr og planter der findes her. Det kan desuden lægge op til et forløb om dyrs og planters tilpasning.
|
|
 Det almindeligste træ i skoven her omkring - bøgen!
Til overbygningsforside |
|
|
|
|
|
|  |
 |
|
| Turen gennemføres både fra Rude Skov og Raadvad Naturskole. |
|
|
|
|