Naturskolerne.dkBookingRaadvad NaturskoleRude Skov NaturskoleGrevemosehus
Naturskolerne.dk

Aktiviteter Nyheder Find stedet Materialer Kontakt Søg
Nye muligheder for skolerne 2011-12
Nye muligheder for skolerne 2010-11
Nye muligheder for skolerne 2009-10
Udskoling (7.-10. klasse)
Biodiversitet - økologi, geografi, tal og IT
Brug selv Raadvad Naturskole
Bøllemosen - naturundersøgelser
Energi på kryds og tværs
Fuglelyd - fugle og teknologi
Havmiljø
Havbiologi i Taarbæk
Helt hen i vejret
Hvad er et eksperiment?
Hvad er evolution?
Intro til naturfagligt feltarbejde
Istidsrally
Jægersborg Kultour
Matematik i skoven
Mikrobiologi, celler og systematik
Mølleådalen på tværs
NATURBILLEDER – Fotografens fotosyntese
Naturfagligt projektarbejde
Natur og klima
Naturvejleder for en dag
Oplæg til 9. klasses afgangsprøve
Raadvad Ironman
Radioorientering
Rensning af spildevand
Skov og bæredygtghed - FNs skovår
Skovøkologi
Snorkling ved Øresundskysten
Strandsten
Ny tur
Mellemtrin (ca. 3.-6. klasse)
Indskoling (0. - 2./3. klasse)
Friluftsliv for alle
Udeskole
Dagtilbud i Rude Skov
Grevemosehus - aktiviteter
Oversigt: Ture i Raadvad
Oversigt: Ture i Rude Skov
Oversigt: Ture andre steder

Snorkling ved Øresundskysten

Med Naturskolens våddragter og snorkeludstyr er det muligt for de ældste elever at stifte bekendtskab med verden under overfladen, når vi snorkler ved Øresundskysten. Mindst en af de medfølgende lærere skal have svømmelærereksamen. Da ikke alle elever kan være i gang på samme tid, skal der enten være supplerende aktiviteter eller et mindre antal elever (max. 12) afsted.
Aktiviteten er velegnet i forbindelse med overnatning ved Strandmøllen. Vær opmærksom på at der går en del tid med klargøring og instruktion.


Klassetrin: 8.-10. klasse

Varighed: Aftales, men som hovedregel 4 timer

Periode: Sommer og efterår. Traileren deles med andre institutioner, hvorfor det svinger fra år til år.

Hvor kan turen foregå: Vi mødes på Taarbæk Skole


Kan turen gennemføres på egen hånd? Nej

Læringsmål: På turen får eleverne et indblik i den fascinerende verden under havets overflade. Man behøver ikke tage til Mellemøsten og Australien for at se en flot og dragende verden under vandet. Desuden kan eleverne se at motion ikke behøver at være kedeligt.

Fagligt ophæng i skolefag og fælles mål:

Fag: Biologi og idræt.

Slutmål:

-          bevæge sig med fortrolighed og omtanke i og på vand.

-          kende og beskrive udvalgte organismer, deres systematiske tilhørsforhold, livsytringer og tilpasninger til forskellige livsbetingelser

Trinmål:

-          kende til og være fortrolig med sikkerhed i og på vand.

-          vurdere forskellige motionsformer

-          forholde sig til tillempede former for ekstrem idræt

-          forklare om biologisk viden og indsigt erhvervet gennem forskellige former for vidensøgning, herunder egne undersøgelser.

-          forklare sammenhængen mellem forskellige arters tilpasning i bygning, funktion og adfærd i forhold til forskellige typer af levesteder og livsbetingelser samt forholdet til andre organismer

 

Forberedelse: Tal om adfærd ved snorkling. Regler. Forventninger til bunddyr og planter.

Husk at: medbringe håndklæde og badetøj.

Turens drejebog: Der startes med et kort oplæg om snorkling og sikkerhed, hvorefter vi hopper i dragterne. Hvis der er mere end 12 elever, deles de i 2 hold, hvor det ene starter med aktiviteter fra land imens de andre er i vandet. Eleverne er typisk i vandet en times tid. Fokus på turen aftales fra gang til gang, men kan variere fra havbiologi til opgaveløb under overfladen.

Læreropgaver: Svømmelærereksamen. At bistå eleverne.

Ideer til undervisningsforløb: Kan kobles ind i et forløb om havet som økosystem i biologi eller være en del af idrætsundervisning, hvor eleverne skal stifte bekendtskab med forskellige motionsformer.

Aktiviteten er velegnet i forbindelse med overnatning ved Strandmøllen. Vær opmærksom på at der går en del tid med klargøring og instruktion.


Ideer til undervisningsmaterialer: Kommer.



 

Tilbage til overbygningsforside


Det er ikke let at klæde om til våddragt!
Men det er besværet værd, når man skal snorkle i det kolde vand.

Tilbage til overbygningsforside

Turen tager udgangspunkt på Taarbæk Skole.

I skoleåret 2010-11 har Naturskolen snorkelgrejet i uge 36 og 37 samt evt. uge 22 i forsommeren.

Minimium én lærer med svømmelærereksamen skal følge klassen/holdet.

    Naturskolerne.dk Tlf. 45 80 59 26 mail@naturskolerne.dk