|  |
 |
 |
Historisk værksted Vikingetiden er en spændende historisk periode, som rummer mange pædagogiske muligheder. At arbejde med historiske værksteder som tema, giver børnene rige muligheder for at styrke deres indlevelse og fantasi.
Aktiviteterne på Naturskolen kan indgå i større forløb f.eks. temauger, hvor der også arbejdes hjemme i institutionen. Måske får børnene nye navne – Bjarke, Gorm, Ingefred og Ragnhild – hvad fortæller navnene om den tid, hvor vikingerne levede?
Vi leger gamle lege, brænder lerting på bålet, snitter redskaber og laver buer og går på jagt, eller vi eksperimenterer med mange forskellige typer af ovne til madlavning. Aktiviteterne med Naturskolen indgår i et tæt samarbejde også som hjælp til selvhjælp, hjemme og i skoven. Vi arbejder med et historisk/arkæologisk afsæt.
|
|
|
|
|
|
|
|
|  |
 |
|
Alder: Fra 4 år Varighed: Fra 3 timer Periode: Forår – sommer – efterår |
|
|
|
|